Letnia burza nad Piaskow± Gór± w Wa³brzychu. ![](img/s06.gif)
fot. M. Szafirski
infoEXPRESS
![](img/border.gif)
![](img/border.gif)
![](img/border.gif)
![](img/border.gif)
![](img/border.gif)
![](img/border.gif)
poznaj SUDETY
|
10 Pa¼dziernika 2006, 22:28 | infoEXPRESS
Zmar³ ks. pra³at Stefan Witczak "Kruszynka"
W niedzielê 8 pa¼dziernika 2006 r., po d³ugiej i ciê¿kiej chorobie, zmar³ ks. Stefan Witczak. Uroczysto¶ci pogrzebowe zostan± odprawione w dniu 13.10.2006r. (pi±tek) o godz. 13.00 w Starym Giera³towie.
Ks. Stefan Witczak urodzi³ siê 10 wrze¶nia 1948 r. w ¯d¿arach. Otrzyma³ ¶wiêcenia kap³añskie 29 maja 1976 r. we Wroc³awiu. Od 1989 r. by³ proboszczem parafii ¶w. Jana Chrzciciela w Nowym Giera³towie - dekanat L±dek Zdrój.
W dniu 17 pa¼dziernika 2005 r. otrzyma³ tytu³ kapelana honorowego Jego ¦wi±tobliwo¶ci Benedykta XVI (pra³ata).
Wieczny odpoczynek racz mu daæ Panie.
---------------
Wspomnienie
Ksi±dz pra³at Stefan Witczak „Kruszynka” (ur. 10. 09. 1948 r., zm. 8. 10. 2006 r.)
Kruszynkê zna³em od 25 lat, by³ niezwyk³ym cz³owiekiem, bardzo czu³ym na krzywdê ludzk±. Chêtnie pomaga³ chorym, szczególnie niepe³nosprawnym dzieciom. Trosk± ogarnia³ ludzi tak¿e spoza granic swojej parafii. Niós³ miêdzy innymi pos³ugê duszpastersk± do Sybiraków, ludzi starych, ale tak¿e braci Czechów za granic± pañstwow±. Kocha³ dzieci i m³odzie¿, dla której chêtnie organizowa³ wyjazdy na obozy i zajêcia sportowe. Nie dba³ o w³asne wygody, z powodu braku plebanii przez wiele lat mieszka³ w ko¶ciele. Ks. Stefan Witczak urodzi³ siê 10 wrze¶nia 1948 roku w miejscowo¶ci ¯d¿ary, by³ synem Antoniego i Wandy (z domu Krzemiñska).
W roku 1968 Stefan Witczak zosta³ alumnem Wy¿szego Seminarium Duchownego we Wroc³awiu. Jednocze¶nie zosta³ wcielony do Ludowego Wojska Polskiego celem odbycia dwuletniej zasadniczej s³u¿by wojskowej w latach 1968-1970. Od 1970 r. do 1976 r. kontynuowa³ studia filozoficzno-teologiczne w Wy¿szym Seminarium Duchownym we Wroc³awiu i na Papieskim Fakultecie Teologicznym.
Po ¶wiêceniach kap³añskich ks. Stefan Witczak pe³ni³ funkcje wikariusza i kapelana Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego (tzw. Górniczego) w Wa³brzychu. Pos³ugiwanie duszpasterskie w szpitalu wymaga³o zorganizowania kaplicy, na któr± SB nie wyra¿a³o zgody czyni±c naciski na Dyrekcjê Szpitala w kierunku usuniêcia ksiêdza z pe³nionej w szpitalu funkcji. Stanowisko SB doprowadzi³o do represji ksiêdza polegaj±cej, na wielokrotnych przes³uchaniach w tej sprawie i ostatecznie zaniechania podjêtej inicjatywy niezbêdnej dla prawid³owego pos³ugiwania chorym górnikom.
Ksi±dz Stefan Witczak 24 czerwca 1979 roku przyby³ do Parafii Stronie ¦l±skie i obj±³ w tej¿e parafii funkcje wikariusza i katechety wraz z pos³ugiwaniem duszpasterskim w Wojewódzkim Szpitalu dla Psychicznie i Nerwowo Chorych w Stroniu ¦l±skim. SB w sposób szczególny ogarnê³a „opiek±” pe³ni±cego sw± pos³ugê ksiêdza na nowym terenie. W konsekwencji doprowadzi³o to do zapoznania siê ksiêdza z lud¼mi rodz±cej siê opozycji demokratycznej.
Wkrótce rozpoczê³a siê ¶cis³a wspó³praca ksiêdza z ruchem solidarno¶ciowym na rzecz budowania nowej, wolnej Polski, wyra¿aj±ca siê miêdzy innymi poprzez: - przygotowanie i organizowanie I Pielgrzymki Jana Paw³a II do ojczyzny: szycie flag, dekorowanie ko¶cio³ów, - propagowanie idei wolno¶ciowych w¶ród m³odzie¿y i braci robotniczej w lokalnych zak³adach przemys³owych oraz podczas nabo¿eñstw i organizowanych spotkaniach, - budowanie ¶wiadomo¶ci potrzeby zmian ustrojowych w¶ród rodaków oraz braci Czechów i S³owaków (organizacja i uczestnictwo w spotkaniach wraz z przewozem konspiracyjnych materia³ów przez „zielon± granicê”), - budowanie mostów ³±cz±cych Polaków i Niemców drog± organizowania wspólnych nabo¿eñstw i m³odzie¿owych sympozjów.
Te ostatnie szczególnie upodoba³o sobie SB jako przyczynek do drwin i oszczerstw na ³amach prasy ogólnopolskiej (S³owo Polskie, Trybuna Ludu i inne).
Potrzeby duszpasterskie sprawi³y wyodrêbnienie z Parafii w Stroniu ¦l±skim zupe³nie nowej parafii w Nowym Gier³towie i Duszpasterstwa Ko¶cio³a Rektoralnego w Boles³awowie, utworzonych z dotychczasowych ko¶cio³ów i wiosek. Ksiêdza Stefana Witczaka mianowano proboszczem ww. nowych duszpasterstw. Od tego czasu rozpoczê³a siê g³êbsza wspó³praca ksiêdza z ruchem solidarno¶ciowym wyra¿aj±ca siê pog³êbieniem dzia³añ podziemnych na rzecz Wolnej Polski.
Zamieszkiwanie ksiêdza w rejonie przygranicznym oraz prowadzona przez niego dzia³alno¶æ sprawi³a wzmo¿enie dzia³añ represyjnych przez SB, co znalaz³o swoje apogeum w stanie wojennym. W trybie natychmiastowym usuniêto ksiêdza z funkcji katechety nauczaj±cego w Internacie Szko³y Zawodowej HSK Violetta.
Naczelnik Miasta i Gminy w Stroniu ¦l±skim pod naciskiem Dyrektora Wydzia³u ds. wyznañ Urzêdu Wojewódzkiego zatrzyma³ wszystkie przydzia³y na zakup materia³ów budowlanych przeznaczanych do remontów wal±cych siê ko¶cio³ów znajduj±cych siê pod opiek± duszpastersk± ksiêdza.
Spowodowano tak¿e nasilenie inwigilacji bliskich przyjació³ ksiêdza zamieszkuj±cych w pobli¿u pogranicza.
Pod pretekstem w³amañ okolicznych rabusiów rewidowano ksiêdza mieszkanie, podczas których zabierano z mieszkania wszelkie materia³y maj±ce s³u¿yæ za dowody dzia³alno¶ci przeciwko socjalistycznemu pañstwu polskiemu. Wielokrotnie wystawiano wielogodzinne patrole milicyjno-wojskowe pod salk± katechetyczn± w ko¶ciele w Starym Giera³otwie oraz pod mieszkaniem znajduj±cym siê w ko¶ciele w Nowym Giera³towie, maj±ce na celu kontrolê ksiêdza oraz „swoistego rodzaju” oddzia³ywanie psychologiczne.
Ksi±dz Stefan Witczak mieszka³ k±tem w ko¶ciele pw. ¦w. Jana w Nowym Giera³towie (przez prawie 20 lat). Nie uskar¿a³ siê na brak plebanii i mieszka³ w warunkach prowizorycznych. Na budowê plebanii nie by³o pieniêdzy.
Dyrektor ds. Wyznañ Urzêdu Wojewódzkiego w Wa³brzychu w czasach, gdy paliwo by³o na kartki, cofn±³ nale¿ny przydzia³ paliwa na obs³ugê bêd±cych pod opiek± ksiêdza ko¶cio³ów. Innym razem SB z Wa³brzycha zarekwirowa³o samochód prywatny ksiêdza, Fiata 126p, na okres 3 lat, jako rzekome narzêdzie zbrodni politycznej, s³u¿±ce do rozwo¿enia ulotek przeciwko w³adzy socjalistycznej. S±dowa sprawa o zwrot samochodu trwa³a przesz³o trzy lata, w któr± to zaanga¿owany by³ miêdzy innymi osobi¶cie ówczesny Ksi±dz Henryk Kardyna³ Gulbinowicz Arcybiskup Metropolita Wroc³awski.
W takich to i wielu innych ¶wiadcz±cych o represjonowaniu ksiêdza okoliczno¶ciach prowadzi³ dzia³alno¶æ konspiracyjn± pomagaj±c wielu poszkodowanym przez SB osobom, znajduj±cym siê na terenie parafii, w szczególno¶ci le¶nikom i robotnikom le¶nym organizuj±cym spotkania solidarno¶ciowe z braci± po drugiej stronie granicy Polski.
Wyszczególnione powy¿ej fakty z ¿ycia ksiêdza, ¶wiadcz± o jego g³êbokim poczuciu obowi±zku wobec znajduj±cej siê w potrzebie ojczy¼nie (wyra¿aj±cym siê tak¿e w postawie jego ojca, dziadka i pradziadka - od Powstania Styczniowego po I i II Wojnê ¦wiatow±). Zarówno wrodzona skromno¶æ osoby ksiêdza jak i ci±g³e organizowanie ¿ycia spo³ecznego na terenie prowadzonej przez niego parafii spowodowa³y to, ¿e w¶ród materia³ów archiwalnych ksiêdza nie ma tych faktów udokumentowanych pismem - istniej± one w pamiêci ludzi, za jego dzia³alno¶æ mu wdziêcznych.
Wdziêczno¶æ prowadzonych przez ksiêdza spo³eczno¶ci wiejskich wyra¿a siê tak¿e:
- prowadzeniem dwóch duszpasterstw od 1980 do1997 roku (od 1997 jednego duszpasterstwa w Nowym Gieraltowie)
- remontami kapitalnymi czterech ¶wi±tyñ na terenie Nowego Giera³towa, Starego Giera³towa, w Bielacach i w Boles³awowie,
- remontami kilkunastu kapliczek przydro¿nych i ¶ródpolnych,
- odtworzeniem sanktuarium Matki Bo¿ej od Zagubionych w Karpowie,
- budow± nowej plebanii (przez ponad 20 lat) w Nowym Giera³towie, pe³ni±cej funkcje O¶rodka Spotkañ Przyjazny Dom, O¶rodka Wsparcia Dla Niepe³nosprawnych, ¶wietlicy ¶rodowiskowej i o¶rodka rekolekcyjnego dla ma³ych wspólnot katolickich,
- uczestnictwem w ¿yciu spo³ecznym poprzez pe³nienie kilkunastu wa¿nych funkcji miêdzy innymi jako asystenta ko¶cielnego (Kapelan Solidarno¶ci Polsko-Czesko-Slowackiej, Gminny, Powiatowy i Diecezjalny Kapelan Ochotniczych Stra¿y Po¿arnych, Diecezjalny Kapelan My¶liwych), wspó³uczestnik i organizator wa¿nych ¶wi±t i uroczysto¶ci wiejskich, Kierownik Grupy Charytatywnej Maltañskiej S³u¿by Medycznej (Oddzia³ Nowa Ruda) ³±cznie z organizacj± i prowadzeniem wypo¿yczalni sprzêtu rehabilitacyjnego w Stroniu ¦l±skim.
Pomimo ciê¿kiej choroby nowotworowej i propozycji zmiany miejsca pos³ugi na znacznie dogodniejsze trwa³ nadal na bardzo ma³ej (w obs³udze trzy ko¶cio³y i 410 wiernych), typowo misyjnej placówce, obejmuj±cej ko¶cio³y w Starym i Nowym Giera³towie oraz w Bielicach, po³o¿onych w Dolinie Bia³ej L±deckiej.
W osobie ksiêdza "Kruszynki" tracimy na Ziemi wspania³ego cz³owieka. Pozostanie w naszej pamiêci jako cz³owiek wielkiego serca, który nigdy nie odmawia³ pomocy ludziom bêd±cym w potrzebie.
Julian Golak
KOMENTARZE:
11 Pa¼dziernika 2006, 15:19 Autor: baniak Bêdzie nam Go brakowaæ,by³ niesamowitym cz³owiekiem...
12 Pa¼dziernika 2006, 00:05 Autor: Tury¶ci Jeste¶my tylko turystami, którzy pojawiali siê co pewien czas w magicznych Bielicach. Ks. "Kruszyna" zdumiewa³ nas swoj± energi±, pomys³ami, zmaganiem siê z pozornie niemo¿liwymi rzeczami. Za ka¿dym razem zaskakiwa³ nas kolejnymi niemo¿liwymi, które ju¿ zamieni³ w dzia³anie. Sami zostali¶my obdarowani jego hojnym u¶miechem, trosk±, wielk± Dobroci±. Jest on dla nas Darem, cz³owiekiem skarbem.
23 Pa¼dziernika 2006, 11:03 Autor: artur Bêdê go pamiêta³ jako wspania³ego kapelana. by³ moim katechet± w latach 1980-1983
27 Pa¼dziernika 2006, 01:17 Autor: Weronika Odszed³ wspania³y kap³an o wielkim sercu otwartym dla wszystkich! Wzór dla innych, czêsto my¶l±cych wy³±cznie o sobie. Zawsze gotowy do pomocy! Serce pêka z ¿alu, trudno siê pogodzic! Ksiê¿e Stefanie, odpoczywaj po zas³u¿onej, wytê¿onej pracy i d³ugim cierpieniu! Spotkamy siê kiedy¶ po drugiej stronie! Wstawiaj siê za nami!
Publikowane komentarze s± prywatnymi opiniami u¿ytkowników portalu. Redakcja portalu Twoje Sudety nie ponosi odpowiedzialno¶ci za tre¶æ opinii.
Redakcja portalu zastrzega, ¿e w komentarzach i opiniach nie
mog± znale¼æ siê tre¶ci reklamuj±ce przedsiêbiorców, ich dzia³alno¶æ lub
oferowane przez nich towary i us³ugi; nie mog± siê te¿ znale¼æ tre¶ci
zabronione przez prawo, wulgarne, obra¼liwie, naruszaj±ce zasady wspó³¿ycia
spo³ecznego, naruszaj±ce prawa Redakcji lub innych osób - w przypadku
pojawienia sie takich opinii bêd± one przeredagowane, ich tre¶æ skrócona lub usuniêta.
|
![](img/border.gif)
Nie Przegap!
OG£OSZENIA
S O N D A
Co s±dzisz o obostrzeniach w zwi±zku z og³oszon± pandemi±?
S± przesadne, a¿ takiego wielkiego zagro¿enia przecie¿ nie ma | 100.00% | Uwa¿am, ¿e wprowadzone przepisy s± uzasadnione i ka¿dy powinien siê do nich stosowaæ | 0.00% | Nie mam zdania | 0.00% |
![](img/border.gif)
Wiadomo¶ci // region
:: Tylko w ferie. Dwie artakcje w cenie 20 z³otych!
Planujesz zimowe szaleñstwo? Mamy ¶wietn± ofertê! Od 1 do 16 lutego 2025 skorzystasz z biletu ³±czonego, który pozwala na 1 godzinê jazdy na lodowisku i 1 emocjonuj±cy zjazd na ca³orocznym, grawitacyjnym torze saneczkowym. Cena biletu to tylko 20 z³!
:: Wa³brzych: Lodowisko na ferie w Starej Kopalni
LODOWISKO NA FERIE
KIEDY?
31:01 – 16:02
niedziela – czwartek 10:00 – 19:00
pi±tek – sobota 10:00 – 21:00
:: Gmina G³uszyca realizuje kolejne inwestycje zwi±zane z odbudow± infrastruktury po powodzi.
Zgodnie z zapowiedziami Burmistrza G³uszycy Romana G³oda, samorz±d konsekwentnie realizuje dzia³ania maj±ce na celu odbudowê infrastruktury uszkodzonej w wyniku powodzi, która mia³a miejsce we wrze¶niu ubieg³ego roku. W ostatnim czasie podpisano dwie umowy na istotne inwestycje drogowe, które poprawi± bezpieczeñstwo i komfort mieszkañców.
:: Nowe zasady wjazdu do ¶cis³ego centrum Jeleniej Góry
Od najbli¿szego wtorku, 21 stycznia wprowadzono nowe zasady wjazdu do ¶cis³ego centrum Jeleniej Góry. Ruch pojazdów od Placu Ratuszowego, przez ul. M. Konopnickiej i 1 Maja, a¿ do Ko¶cio³a pw. Podwy¿szenia Krzy¿a ¦wiêtego mo¿liwy jest wy³±cznie pomiêdzy godzin± 6.00 a 13.00.
:: ¦rodowiskowy Dom Samopomocy w Dzier¿oniowie – miejsce, które wspiera i inspiruje
Je¶li Ty lub Twoja bliska osoba zmaga siê z chorob± Alzheimera, zaburzeniami funkcji poznawczych lub innymi problemami psychicznymi, ¦rodowiskowy Dom Samopomocy w Dzier¿oniowie jest miejscem, które oferuje wsparcie i pomoc w codziennym ¿yciu. ¦DS to przestrzeñ, gdzie ka¿dy znajdzie zrozumienie i indywidualne podej¶cie.
Archiwum
Szukaj w newsach:
Szukaj po czasie emisji:
Luty 2025 |
Po |
Wt |
Sr |
Cz |
Pi |
So |
Ni |
| | | | | 1 | 2 |
3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 |
10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 |
17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 |
24 | 25 | 26 | 27 | 28 | | |
|