Startuj z nami | Dodaj do ulubionych
Sobota 21 Wrze¶nia 2024 Imieniny: Darii, Mateusza, Wawrzyñca     os�b on-line [1]


Zielony, polny ¶wierszcz Gryllidae campestris to jeden z wielu gatunków ¶wierszczy, uskrzydlonych i skacz±cych owadów. Zamieszkuj± one pola i ³±ki ca³ej polski. Liczne s± w Sudetach, na nieu¿ytkach okolic Wa³brzycha.
fot. M. Szafirski

infoEXPRESS









poznaj SUDETY

wstecz strona g³ówna
19 Marca 2009, 09:29 | Aktualności

Ekomuzeum wokó³ Trójgarbu

FEE: Ekomuzeum ka¿demu kojarzy siê z kapciami szeleszcz±cymi po pod³odze i eksponatami zamkniêtymi za szybami lub wisz±cymi na ¶cianie. Ekomuzeum „Wokó³ Trójgarbu” to „muzeum bez murów”, w którym: przyroda, kultura i historia regionu s± prezentowane wspólnie, w miejscu ich pierwotnego wystêpowania.Ekomuzeum to najbardziej innowacyjny projekt Fundacji Edukacji Europejskiej.


Celem projektu jest m.in. ochrona i wykorzystanie zasobów przyrodniczych, kulturowych i turystycznych w regionie wokó³ masywu górskiego Trójgarb oraz rozwój ró¿norodnych form turystyki ekologicznej.
Trasa Ekomuzeum przebiega przez miejscowo¶ci okalaj±ce masyw Trójgarbu: Czarny Bór oraz Stare Bogaczowice. Dodatkowo trasa przechodziæ bêdzie przez Szczawno Zdrój. Szlak Ekomuzeum liczy ponad 40 km na obszarze gmin oraz 9 km szlakami le¶nymi. Na ca³ej d³ugo¶ci szlaku powstanie 30 przystanków ekomuzealnych, spe³niaj±cych funkcjê turystyczn±, informacyjn± i edukacyjn±. Aby stworzyæ Ekomuzeum zainicjowano powstanie Partnerstwa Wokó³ Trójgarbu. W projekcie bior± udzia³ ww. Gminy oraz Nadle¶nictwo Wa³brzyskie i Powiatowy Urz±d Pracy w Wa³brzychu. To porozumienie ponad wszelkimi podzia³ami, zawarte w¶ród wysokich ¶wierków Trójgarbu, szeleszcz±cych traw i ¶piewaj±cych ptaków.


Herman Knoedler - Michael Tiffernus Instytut (Freiburg):
W 2008 r. zacz±³em z Fundacj± realizacjê projektu Look Twice, w którym anga¿ujemy spo³eczno¶æ Wa³brzycha do stworzenia „Wzorca Miasta”. Ekomuzeum Wokó³ Trójgarbu to bardzo podobna idea, z tym ¿e przeniesiona na realia gmin wiejskich i ograniczona do wizji turystyki i ekologii. W tym projekcie najwa¿niejsze jest tworzenie platformy wspó³pracy miedzy samorz±dem, organizacj± pozarz±dow± i mieszkañcami. Bo to w³a¶nie Oni, mog± wzi±æ udzia³ w tworzeniu markowego produktu turystycznego, który po³±czy przedsiêbiorców, rolników, sklepikarzy, hodowców zwierz±t itp. S³u¿ê pomoc± w przekazywaniu „dobrych praktyk” ze strony niemieckiej.

Andrzej Chmielewski - Wójt Czarnego Boru: Gmina planuje rozbudowywaæ ¶cie¿ki rowerowe, modernizowaæ boiska i park. Pomys³ na sieciowy produkt turystyczny da³ nam impuls, ¿eby po³±czyæ si³y z s±siednimi gminami. Obszar Trójgarbu to miejsce bardzo fascynuj±ce. Pracuje w Czarnym Borze ju¿ wiele lat i wiem ¿e potencja³ tego masywu nigdy nie by³ wykorzystany. Koncepcja ekomuzealna to po³±czenie interesów mieszkañców, przedsiêbiorców, gospodarzy, sklepikarzy i samych turystów. Obecnie przygotowujemy dokumentacjê na inwestycjê w infrastrukturê turystyczn± na ponad 2 mln. z³. Uwierzy³em w koncepcje szlaku bo p. Grzegorz nie da³ mi spokoju a¿ nie przekona³em siê, ¿e z tego pieca, mo¿e byæ chleb.

Grzegorz Kruszyñski - Wiceprezes Fundacji Edukacji Europejskiej:
Gdy spotyka³em siê z Gminami czy Nadle¶niczym, ka¿dy dyskretnie puka³ siê w g³owê. Ka¿demu Partnerowi rysowa³em mapy, ¶cie¿ki i opowiada³em o wycieczkach konnych czy biegaj±cych narciarzach. Dzisiaj nie trzeba ju¿ nikogo przekonywaæ. Fundacja w ci±gu najbli¿szych lat wybuduje w Witkowie wraz z p. Karolin± Krzanowsk± o¶rodek je¼dziecki na ponad 24 ha pod samym Trójgarbem. Sam szlak „Ekomuzeum Wokó³ Trójgarbu” to 30 przystanków tematycznych (stawy rybne, gospodarstwa agroturystyczne, stajnie, obiekty zabytkowe) po³±czone w jedn± ca³o¶æ. To szlak, na którym ka¿dy mo¿e znale¼æ co¶ iekawego dla siebie i zaproponowaæ swój w³asny pomys³ na „eksponat” np. hodowla zió³, produkcja miodu, nalewek, serów itp.

Gabriel Grobelny - Nadle¶niczy:
Nadle¶nictwo posiada niewielkie ¶rodki finansowe na dzia³ania zwi±zane z turystyk±. Na co dzieñ staramy siê wspólnie z Gminami i PTTK, w miarê posiadanych ¶rodków utrzymywaæ szlaki turystyczne w nale¿ytym stanie. Jestem otwarty na ciekawe pomys³y, które nie koliduj± z nasz± polityk± zarz±dzania zasobami le¶nymi. Akurat pomys³ na Ekomuzeum Wokó³ Trójgarbu to nic innego tylko pomys³ na dbanie o nasze zasoby. Je¶li rozwinie siê ruch turystyczny w obszarze Trójgarbu, to ka¿dy bêdzie zainteresowany, ¿eby las nie by³ dewastowany, ¿eby zwierzêta by³y bezpieczne i ¿eby w rzekach nie p³ywa³y puste butelki. Oczywi¶cie nie obci±¿am tym obowi±zkiem turystów, ale razem z uczestnikami tego projektu ³atwiej bêdzie dbaæ o naturê. Planujemy w niedalekiej przysz³o¶ci zmodernizowaæ 21 km dróg le¶nych dla potrzeb turystyki aktywnej na Trójgarbie. W ramach naszego wspólnego przedsiêwziêcia powstanie 5 wiat turystycznych i byæ mo¿e wie¿a widokowa na szczycie.

Justyna Piasecka - Z-ca Dyrektora Powiatowego Urzêdu Pracy:
To by³o dla mnie ciekawe prze¿ycie. Szalone pomys³y Grzegorza, którymi od czasu do czasu dzieli siê ze mn±, zderzy³y siê z trudniejszym przeciwnikiem tj. gminami i Nadle¶nictwem. By³am ciekawa efektu naszych spotkañ, bo sama ju¿ w pierwszym momencie by³am przekonana, ¿e rozwój gmin poprzez Ekomuzeum Wokó³ Trójgarbu jest pomys³em trafionym. Ku mojemu zdziwieniu do¶æ szybko dosz³o do porozumienia, zw³aszcza, ¿e Fundacja przyje¿d¿a³a na spotkania z gotowymi rysunkami i mapami tego szlaku. W miarê swoich mo¿liwo¶ci jako przedstawiciel Urzêdu Pracy, w³±czy³am siê do projektu, wspieraj±c realizacjê zadañ. Ostatecznie sze¶ciu bezrobotnym zarejestrowanym w Powiatowym Urzêdzie Pracy zostanie stworzona szansa nabycia umiejêtno¶ci zwi±zanych z budow± Ekomuzeum. Bezrobotni uczestniczyæ bêd± w 6-cio miesiêcznych sta¿ach finansowanych przez urz±d pracy.

Leszek ¦wiêtalski - Wójt Starych Bogaczowic:
Widzia³em wiele sposobów wykorzystania potencja³u wiejskich regionów w Niemczech czy Francji. W ka¿dym z tych krajów robi± to inaczej, ka¿dy rolnik ma w³asny pomys³ na turystê. Jedno jest wspólne. Traktuj± ka¿dy kawa³ek ziemi, drzewo, star± kaplicê czy cmentarz jako miejsca, o które trzeba dbaæ, sprz±taæ, zdobywaæ pieni±dze na renowacjê. Ca³e wsie, regiony maj± wspólne pomys³y na rozwój. Sam bra³em udzia³ w zak³adaniu „Wrzosowej Krainy” produktu turystycznego na ziemi legnickiej. W ideê Ekomuzeum uwierzy³em od razu bo widzia³em podobne pomys³y zagranic±. Cieszê siê, ¿e mo¿emy wspó³pracowaæ w tym temacie z partnerami, bo przy okazji mo¿e rozwi±¿emy kilka innych wspólnych problemów.

Tadeusz Wla¼lak - Burmistrz Szczawna Zdroju:
Szczawno Zdrój nie narzeka na brak turystów. Wci±¿ inwestujemy w poprawê naszej infrastruktury turystycznej. Co prawda szlak „Ekomuzeum Wokó³ Trójgarbu”, przebiega obok gminy, ³±czy siê tylko na niewielkim odcinku drogi przy wiadukcie na Strugê, to pomys³ wyda³ mi o tyle ciekawy, ¿e postanowi³em jemu siê uwa¿niej przyjrzeæ. Stworzenie fragmentu tego szlaku na terenie miasta np. w pobli¿u Pijalni Wód, na Wzgórzu Gedymina czy przy Dworzysku, daje naszym turystom i kuracjuszom nowe pomys³y na ciekawe spêdzenie wolnego czasu. Gdy nasz kuracjusz bêdzie mia³ ochotê odpocz±æ poza miastem i odetchn±æ wiejskim powietrzem, przystanki ekomuzealne w Szczawnie Zdroju, poprowadz± go na Trójgarb. Przy okazji nasze obiekty turystyczne mog± staæ równie¿ celem turystów owiedzaj±cych Czarny Bór czy Stare Bogaczowice.

FEE: Po niemal pó³ rocznych rozmowach, cz³onkowie Partnerstwa Wokó³ Trójgarbu ustalili ostateczny zakres zadañ inwestycyjnych. Jesieni± 2008r gdy partnerzy dowiedzieli siê, ¿e bêd± realizatorami projektu „Ekomuzeum Wokó³ Trójgarbu”, nikt nie spodziewa³ siê, ¿e ekologiczny projekt tak bardzo zintegruje ¶rodowisko, ¿e powstanie miêdzygminny plan nwestycyjny o warto¶ci ponad 12 milionów z³. Szlak „Ekomuzeum Wokó³ Trójgarbu” rusza jesieni± 2009 r.

twoje-sudety.pl | FEE


Przeczytany [2634] Dodaj komentarz


KOMENTARZE:
19 Marca 2009, 11:33
Autor: Rebel Yell
Grunt to sie ustawic odpowiednio.
21 Marca 2009, 00:32
Autor: benk
Reb ma racjê. Grunt -to siê ustawiæ, najlepiej na wie¿y widokowej na Trójgarbie. A kto siê ustawi z robot± na ustawienie tej¿e wie¿y?
24 Marca 2009, 23:13
Autor: Wkur-y
Popieram komentarze R.i b. Pó³ roku dumali,no w koncu co¶ wydunali , reraz pó³ roku dokumentacja.Najlepsze zakpoñczenie: 6 bezrobotnych dostanie robotê, a ile piep...nierobów bralo w tym udzial.A na koniec tych 6 bezrobotnych ³acznie zarobi tyle za miesiac ile ile 1 gryzipiór.Panie Prezydencie nie ¿yczê Panu ¿le , ale jak Pan n ie zrobi porz±dku na w³asnym podwórku to d³ugo na tym sto³ku Pan nie pociagnie.Urz±d Pracy? to kpina.Takie pierdoly jakimi siê czasem zajmuje to a¿ boli.Polowe tego talatajstwa do zwolnienia niech postoj± z drugiej strony drzjwijako bezrobotni to moze. zaczna szanowac ludzi.Sam p[rojekt "Ekomuzeum" fajny zaczekamy na realizacjê.
24 Marca 2009, 23:20
Autor: J-23
Pozyjemy zobaczymy co z tego bedzie.Pani Piasecka niech pani tak nie przezywa bo sie pani rozchoruje. Spotykacie sie na kawie w pracy i przezywacie roztaczacie przed soba wizje z p.Grzegorzem. Jak projekt nie ruszy jesiena to odwiedze pania w urzedzie osobiscie i podziekuje.
30 Marca 2009, 19:36
Autor: benk
J 23 -we¼ na odwieziny ze sob± Brumera, bo on ma zawsze w kieszeni za³adowanego "Waltera". Z tej wizyty korzy¶æ ta wynika, ¿e mo¿na te¿ u¿yæ w akcji t³umika.
2 Kwietnia 2009, 22:21
Autor: woyti
bla,bla,bla...i po co ten cynizm panowie ?moze za blisko siedzicie zeby miec do tych okolic jakas rozsadna perspektywe myslenia czy patrzenie jakie ?powodzenia dla projektu!
Publikowane komentarze s± prywatnymi opiniami u¿ytkowników portalu. Redakcja portalu Twoje Sudety nie ponosi odpowiedzialno¶ci za tre¶æ opinii.

Redakcja portalu zastrzega, ¿e w komentarzach i opiniach nie mog± znale¼æ siê tre¶ci reklamuj±ce przedsiêbiorców, ich dzia³alno¶æ lub oferowane przez nich towary i us³ugi; nie mog± siê te¿ znale¼æ tre¶ci zabronione przez prawo, wulgarne, obra¼liwie, naruszaj±ce zasady wspó³¿ycia spo³ecznego, naruszaj±ce prawa Redakcji lub innych osób - w przypadku pojawienia sie takich opinii bêd± one przeredagowane, ich tre¶æ skrócona lub usuniêta.




Nie Przegap!
OG£OSZENIA


S O N D A
Co s±dzisz o obostrzeniach w zwi±zku z og³oszon± pandemi±?
S± przesadne, a¿ takiego wielkiego zagro¿enia przecie¿ nie ma 100.00%
Uwa¿am, ¿e wprowadzone przepisy s± uzasadnione i ka¿dy powinien siê do nich stosowaæ 0.00%
Nie mam zdania0.00%

Wiadomo¶ci // region

:: Boguszów-Gorce: Obóz harcerski w Niesulicach
Obóz harcerski to doskona³a okazja do podsumowania dzia³añ ¶ródrocznych, czas na realizacjê prób na stopnie, zdobywanie sprawno¶ci oraz mo¿liwo¶æ prze¿ycia fantastycznych przygód. W dniach 17- 26 lipca 111 Boguszowskie Dru¿yny ¯ó³to - Niebieskie korzysta³y z go¶cinno¶ci Harcerskiej Bazy Obozowej Hufca ZHP ¦widnica w Niesulicach.

:: Przekazanie Defibrylatora AED dla OSP G³uszyca Górna – Sukces Akcji #EkozwrotyNaStra¿ySerca
19 sierpnia w G³uszycy odby³a siê uroczysto¶æ oficjalnego przekazania defibrylatora AED dla Ochotniczej Stra¿y Po¿arnej w G³uszycy Górnej. Sprzêt, który ma s³u¿yæ ratowaniu ludzkiego ¿ycia, zosta³ zdobyty dziêki zaanga¿owaniu stra¿aków i lokalnej spo³eczno¶ci w ramach programu "Ekozwroty na stra¿y serca". Inicjatywa, której celem by³o zbieranie surowców wtórnych, zakoñczy³a siê sukcesem – zebrano blisko 10 ton materia³ów, za co przyznano stra¿akom g³ówn± nagrodê, jak± jest defibrylator AED z kapsu³±.

:: Wa³brzych zielonym miastem!
Wg danych GUS-u Wa³brzych jest coraz bardziej zielony. W raporcie z 17.07.2024 wynika, ¿e udzia³ parków, zieleñców i terenów zieleni osiedlowej do powierzchni ogó³em w % wynosi w Wa³brzychu 2,7%. W tym samym raporcie dane dla Województwa Dolno¶l±skiego, to 0,3%, a dla ca³ej Polski 0,2%!

:: Uroczyste otwarcie Gminnego Przedszkola w Dzieæmorowicach
Informacje o tym, ¿e Gminne Przedszkole w Dzieæmorowicach rozpocznie pracê we wrze¶niu pojawi³y siê jeszcze podczas czerwcowego Dnia Otwartego gdy to mieszkañcy, rodzice i ka¿dy kto zechcia³ móg³ zobaczyæ od ¶rodka jedn± z najwa¿niejszych inwestycji w gminie Walim.

:: Narodowe Czytanie Kordiana
Jak co roku Centrum Kultury Miejska Biblioteka Publiczna w G³uszycy wraz z mieszkañcami G³uszycy w³±czaj± siê do ogólnopolskiej akcji Narodowe Czytanie, której g³ównym celem jest upowszechnianie czytelnictwa i przybli¿anie klasyki literatury polskiej.


Archiwum

Szukaj w newsach:
Szukaj po czasie emisji:
Wrzesieñ 2024
Po Wt Sr Cz Pi So Ni
1
2 3 4 5678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30


Copyright Twoje Sudety © 2004 | Wszelkie prawa zastrze¿one. Kopiowanie lub jakiekolwiek inne powielanie i wykorzystywanie wszelkich materia³ów zamieszczonych w serwisie - bez zgody redakcji - wzbronione. Kontakt: redakcja@twoje-sudety.pl
Kontakt w sprawie reklam na serwisie

polityka oczami kobiet - doradca biznesowy play - ceramika Boles³awiec kropka - dom seniora strzegom - minikoparka Legionowo - przepusty kablowe