Startuj z nami | Dodaj do ulubionych
Czwartek 26 Grudnia 2024 Imieniny: Dionizego, Kaliksta, Szczepana     os�b on-line [1]


Miejsce magiczne - stary ko¶ció³ w Pastewniku - dzi¶ wokó³ jego murów znajduje siê cmentarz - miejsce emanuje metafizyk±. Trafi³am tam zupe³nym przypadkiem, ale z pewno¶ci± chêtnie tam wrócê!
fot. I. Zdziebko

infoEXPRESS









poznaj SUDETY

wstecz strona g³ówna
28 Czerwca 2008, 12:24 | FOTOrelacja

Dzieñ Wa³brzyskiego Twórcy


W pi±tek, 27 czerwca, w Sali Maksymiliana zamku Ksi±¿ odby³y siê obchody "Dnia Wa³brzyskiego Twórcy". Uroczysto¶æ po³±czona by³a z koncertem promocyjnym V Miêdzynarodowego Festiwalu Kameralistyki Ensamble im. Ksiê¿nej DAISY oraz wernisa¿ami wystaw Marzeny Prokopowicz - Sawickiej i Roberta Kukli.
W programie obchodów znalaz³y siê: wyst±pienie prezydenta Piotra Kruczkowskiego; wyst±pienie przewodnicz±cej RM Wa³brzycha Agnieszki Ko³acz-Leszczyñskiej; wrêczenie nagród Zas³u¿onym dla Miasta Wa³brzycha; wrêczenie nagród w dziedzinie twórczo¶ci artystycznej, upowszechniania i ochrony dóbr kultury; wrêczenie stypendiów dla osób zajmuj±cych siê twórczo¶ci± artystyczn±, upowszechnianiem i ochrona dóbr kultury; koncert promocyjny V Miêdzynarodowego Festiwalu Kameralistyki Ensamble im. Ksiê¿nej Daisy - Marcin Markowicz - skrzypce, Przemys³aw Witek - fortepian, w programie Mozart, Beethoven, Schubert; wernisa¿e wystaw: "Obrazy" - Marzena Prokopowicz-Sawicka "Miastu" - Robert Kukla.


















































Nagrody otrzymali:

Zas³u¿eni dla Miasta Wa³brzycha:

1. Maria Bor
Maria Bor w roku 1955 ukoñczy³a studia na Wydziale Rze¼by w Pañstwowej Wy¿szej Szkole Sztuk Piêknych w Gdañsku oraz na Wydziale Ceramicznej Rze¼by Architektonicznej w Pañstwowej Wy¿szej Szkole Sztuk Plastycznych we Wroc³awiu. Jej twórczo¶æ obejmuje pomniki, popiersia, pos±gi, p³askorze¼by, statuetki oraz medale. Bra³a udzia³ w licznych wystawach w Polsce i za granic±, m.in. w ogólnopolskiej wystawie "Przeciw Wojnie" w Lublinie w 1969 roku, w Miêdzynarodowej Wystawie Rze¼by w Bagdadzie w 1982 roku, Biennale Ma³ych Form Rze¼biarskich w Poznaniu w 1985 roku oraz wielokrotnie w Biennale Internazionale Dantesca w Rawennie w latach 1973 - 1985 oraz w 1997 i 2003 roku.

2. Adam Wolañczyk
Adam Wolañczyk jest absolwentem Pañstwowej Wy¿szej Szko³y Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w £odzi. Debiutowa³ rolami Orsyna i Antonia w "Wieczorze Trzech Króli" Szekspira w re¿. Jerzego Waldena w Teatrze Powszechnym w £odzi (9 kwietnia 1960). Po szkole trafi³ do Teatru Rozmaito¶ci we Wroc³awiu (1961 - 1966), a potem na trzy sezony do Teatru Dramatycznego w Wa³brzychu (1966 - 1970). Nastêpnie pracowa³ we wroc³awskim Imparcie (1970 -1971), Teatrze im. Osterwy w Gorzowie Wielkopolskim (1971 -1973), Teatrze Ziemi Opolskiej w Opolu (1973 -1975), Teatrach Dramatycznych w Szczecinie (1975) i Teatrze ¦l±skim im. Wyspiañskiego w Katowicach (1976). Po okresie artystycznych poszukiwañ powróci³ do Wa³brzycha, w którym pozosta³ do 1983 roku. Wówczas jeszcze raz - na krótko - wyjecha³ do Teatru w Legnicy. Od 1985 roku nieprzerwanie (mimo przej¶cia na zas³u¿on± emeryturê w 2002 roku) pracuje w Teatrze Dramatycznym im. Jerzego Szaniawskiego w Wa³brzychu. Na scenie Teatru Dramatycznego w Wa³brzychu zadebiutowa³ 31 sierpnia 1967 rol± Piotrka w spektaklu "Grzegorz Dynda³a" Moliera, w re¿yserii Zbigniewa Besserta. Od tego czasu (z siedmioletnia przerw± w latach 1970-1977) pracowa³ w Wa³brzychu. Od 2002 roku - go¶cinnie, jako emeryt - wspiera swoim talentem tutejsz± scenê. W ci±gu czterdziestu lat pracy w wa³brzyskim teatrze zagra³ w 89 (z 281) przedstawieñ, w których przygotowa³ ³±cznie 107 ról. Jest absolutnym rekordzist± tej sceny. W bie¿±cym repertuarze ogl±daæ mo¿na go w spektaklach "Iwona, ksiê¿niczka Burgunda" Witolda Gombrowicza, w re¿. Artura Tyszkiewicza, "Momo" Michaela Ende, w re¿. Uli Kijak i "Burzy" Szekspira, w re¿. Arkadiusza Tworusa. Ostatnio zachwyci³ tak¿e wiedeñsk± publiczno¶æ w szkicu scenicznym sztuki Micha³a Walczaka "Cz³owiek z Bogiem w szafie" w re¿. Piotra Kruszczyñskiego Adama Wolañczyka mo¿na te¿ ogl±daæ na srebrnym ekranie. Wielokrotnie zagra³ w filmach takich re¿yserów jak: Janusz Zaorski, Jerzy Domaradzki, Barbara Sass, Jan Jakub Kolski czy Andrzej Wajda. Niezapomniana kreacjê stworzy³ jako Sko³uba w ekranizacji "Pana Tadeusza". Adam Wolañczyk jest kawalerem Srebrnego Krzy¿a Zas³ugi (1989) oraz laureatem jednej Srebrnej (1983) i trzech Z³otych Iglic (1986, 1987, 1988) przyznawanych przez dolno¶l±sk± publiczno¶æ najlepszym aktorom. Adam Wolañczyk to skrupulatny kronikarz wa³brzyskiego ¿ycia kulturalnego, zapisuj±cy w obiektywnie istotne wydarzenia, to aktywny uczestnik wieczorów teatralnych, spotkañ artystycznych. To tak¿e wielki smakosz s³yn±cy ze znakomitej kuchni i olbrzymiego zbioru ksi±¿ek kucharskich. Adam Wolañczyk to spo³ecznik, dzia³aj±cy w licznych stowarzyszeniach.

Nagrody w dziedzinie twórczo¶ci artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury

1. Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna "Biblioteka pod Atlantami"

Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna "Biblioteka pod Atlantami" jest najwiêksz± w Wa³brzychu instytucj± kultury. Oprócz swoich podstawowych obowi±zków biblioteka prowadzi dzia³alno¶æ w innych sferach kultury. Rok temu reaktywowano Galeriê pod Atlantami, która sta³a siê centrum dzia³alno¶ci wa³brzyskich m³odych fotografików pod przewodnictwem Jaros³awa Michalaka. Organizowana jest równie¿ "Panorama Wydawców", dziêki której wa³brzyszanie mog± poznaæ nowo¶ci wydawnicze oraz zakupiæ je po atrakcyjnych cenach. Biblioteka dziêki 14 filiom rozrzuconym po wszystkich dzielnicach ma dostêp do grup spo³ecznych ze swoimi propozycjami kulturalnymi. W ma³ych dzielnicach biblioteki stanowi± swoistego rodzaju centra kulturalne. W ci±gu ostatnich 3 lat biblioteka pozyska³a z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego z Programu Operacyjnego "Promocja Czytelnictwa" ¶rodki, za które zakupi³a oko³o 10 000 ksi±¿ek i woluminów. W 2006 roku biblioteka obchodzi³a 60-lecie istnienia.

2. Zespó³ Pie¶ni i Tañca "Wa³brzych"

Zespó³ powsta³ w 1995 roku i skupia wokó³ siebie g³ównie dzieci i m³odzie¿ z terenu miasta Wa³brzycha. Obecnie w Zespole ¶piewa i tañczy 210 osób w grupach zajêciowych w poszczególnych sekcjach: wokalnej, tanecznej i kapeli. W swoim repertuarze Zespó³ posiada pie¶ni i tañce narodowe oraz obrazki sceniczne z regionów: dolno¶l±skiego, górno¶l±skiego, krakowskiego, ¿ywieckiego, nowos±deckiego. W repertuarze posiada równie¿ pie¶ni artystyczne i religijne. Cz³onkowie zespo³u ucz± siê polskich pie¶ni i tañców oraz pielêgnuj± tradycje, zwyczaje, obchody ¶wi±t, rocznic i uroczysto¶ci rodzinnych. Pokazuj± równie¿, jak z tych okazji bawili siê przed wielu laty ich rówie¶nicy. Program koncertowy Zespo³u uzyska³ dwukrotnie wysok± ocenê od Rady Ekspertów Ministerstwa Kultury i Sztuki, w ramach weryfikacji w latach 1990 - 95. Wysoki poziom artystyczny, bogactwo repertuarowe i forma prezentacji najistotniejszych warto¶ci naszego dziedzictwa kulturowego, przyczyni³y siê do wielokrotnego rekomendowania go przez w³adze resortu kultury i Stowarzyszenia Miêdzynarodowej Organizacji Festiwali Folklorystycznych CIOFF do uczestnictwa w presti¿owych imprezach w kraju i za granic±, na miêdzynarodowych festiwalach folklorystycznych. Zespó³ uczestnicz±c w wielu festiwalach oraz koncertach w kraju i za granic± np. w Niemczech, Czechach, Francji, Portugalii, Chinach i Jugos³awii, przynosi chlubê miastu Wa³brzych, promuj±c jednocze¶nie nasz region. Bogata i ró¿norodna dzia³alno¶æ Zespo³u zaowocowa³a wieloma dokonaniami artystycznymi i licznymi nagrodami.

Zespó³ uczestniczy we wszystkich uroczysto¶ciach organizowanych w mie¶cie i województwie wa³brzyskim, prezentuj±c program folklorystyczny, który obejmuje równie¿ tradycje naszego regionu, a w¶ród nich pie¶ni i tañce górnicze i dolno¶l±skie. Instruktorzy Zespo³u pracuj± nad rozwojem m³odego pokolenia przez zainteresowanie ich tañcem, muzyk±, obrzêdem, zwyczajem, zabaw± i gr± ludow±, przez co staraj± siê pe³niæ rolê nie tylko opiekunów artystycznych, lecz równie¿ wychowawców. Wykorzystuj±c walory folkloru pracuj± nad kszta³towaniem osobowo¶ci m³odych ludzi, poprzez pracê w Zespole, przygotowuj±c± ich do doros³ego ¿ycia.

Stypendy¶ci:

1. Agata Gawin - absolwentka Akademii Muzycznej we Wroc³awiu, obecnie w trakcie studiów doktoranckich III stopnia na tej uczelni; uczestniczka Festiwalu Muzyki Wspó³czesnej "Warszawska Jesieñ" oraz XI Festiwalu Muzyki Kameralnej "Wieczory w Arsenale"; wyró¿niona na Miêdzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej im. Ludwika van Beetovena w Hradec nad Moravici w Czechach; uczestniczka licznych kursów muzycznych i lekcji mistrzowskich.

2. Jaros³aw Michalak - cz³onek Zwi±zku Polskich Fotografów Przyrody i K³odzkiego Kulubu Fotograficznego; inicjator powstania i dzia³añ Wa³brzyskiego Klubu Fotograficznego pod patronatem Biblioteki pod Atlatami;instruktor fotografii; za³ozycie nieformalnej Grupy Diaporamicznej KADR (2006r.); autor Wernisa¿u Jednej Fotografii w ramach wa³brzyskiego Stowarzyszenia Inteligencji Twórczej (2006); w latach 2002-2003 wspó³twórca (wraz z K. ¯arkowskim) wa³brzyskich wieczorów Diaporam; autor wielu wystaw indywidualnych min. Pejza¿ Metafizyczny oraz Wa³brzych Niedostrzegalny; laureat wielu konkursów fotograficznych m.in Grand Prix miesiêcznika Foto w 2000 roku; uczestnik wielu salonów FIAP, autor fotografii wa³brzyskiej architektury przemys³owej m.in do publikacji "Historyczne okrêgi przemys³owe w okresie deindustrializacji" (1997)

3. Ilona Sapka - absolwentka Wy¿szej Szko³y Sztuki Stosowanej "Schola Posnaniensis"; zajmuje siê witra¿em, takanin± artystyczn±, maluje na papierze, p³ótnie, jedwabiu, autorka m.in. wystawy "Motywy bretoñskie" oraz "Ilona Sapka - malarstwo, witra¿, rysunek" (Muzeum w Wa³brzychu, 2005); aktywnie uczestniczy w ¿yciu wa³brzyskiego ¶rodowiska plastycznego.

4. Krzysztof Jêdrzejec - autor piêciu wystaw indywidualnych i ponad 30 zbiorowych i ¶rodowiskowych. Za³o¿yciel i pierwszy prezes Stowarzyszenia Artystów Plastyków Regionu Wa³brzyskiego; organizator plenerów malarskich Szczawna Zdrój; animator licznych imprez kulturalnych oraz I Aukcji Sztuki Na Rzecz Hospicjum; pomys³odawca oraz organizator "Wielkiego malowania"

5. Krzysztof Kaczka - absolwent studiów muzycznych w Monachium, Wiedniu, Salzburgu, Pary¿u; laureat konkursów miêdzynarodowych; koncerty w presti¿owych salach m.in. monachijskiej Herkulessaal, ambasadzie RP w Waszyngtonie, Instytucie Polskim w Pary¿u, flecista w Orkiestrze Symfonicznej Filharmonii Sudeckiej.

6. Zbigniew Szczube³ - malarz amator, satyryk, poeta; wyró¿niony w konkursach; ma w swoim dorobku wiele wystaw i spotkañ autorskich.


twoje-sudety.pl | UM Wa³brzych | foto: Irek Piwowarski


Przeczytany [13134] Dodaj komentarz


KOMENTARZE:
28 Czerwca 2008, 19:55
Autor: Meg
No bylo milutko tylko dziwi mnie ten zachwyt w³adz miasta Biblioteka pod Atlantami - przeciez to "dzieki" polityce Magistratu dyrektor Kasiborski podal sie do dymisji nie widzac realnych mozliwosci prowadzenia placówki; to kurtuazja ze strony UM czy wyrafinowana zlosliwosc?
Publikowane komentarze s± prywatnymi opiniami u¿ytkowników portalu. Redakcja portalu Twoje Sudety nie ponosi odpowiedzialno¶ci za tre¶æ opinii.

Redakcja portalu zastrzega, ¿e w komentarzach i opiniach nie mog± znale¼æ siê tre¶ci reklamuj±ce przedsiêbiorców, ich dzia³alno¶æ lub oferowane przez nich towary i us³ugi; nie mog± siê te¿ znale¼æ tre¶ci zabronione przez prawo, wulgarne, obra¼liwie, naruszaj±ce zasady wspó³¿ycia spo³ecznego, naruszaj±ce prawa Redakcji lub innych osób - w przypadku pojawienia sie takich opinii bêd± one przeredagowane, ich tre¶æ skrócona lub usuniêta.




Nie Przegap!
OG£OSZENIA


S O N D A
Co s±dzisz o obostrzeniach w zwi±zku z og³oszon± pandemi±?
S± przesadne, a¿ takiego wielkiego zagro¿enia przecie¿ nie ma 100.00%
Uwa¿am, ¿e wprowadzone przepisy s± uzasadnione i ka¿dy powinien siê do nich stosowaæ 0.00%
Nie mam zdania0.00%

Wiadomo¶ci // region

:: Nagrodzono najlepsze grupy kibiców podczas RST Pó³maratonu
Dopingowali biegaczy podczas dziewi±tej edycji RST Pólmaratonu ¦widnickiego, a dzi¶ odebrali za to nagrody. Organizatorzy wydarzenia docenili ich pomys³owo¶æ oraz nieszablonowe podej¶cie do kibicowania.

:: Miko³ajkowy weekend pe³en atrakcji w Jedlinie-Zdroju
Jedlina-Zdrój rozpoczê³a grudzieñ z rozmachem! Miniony weekend up³yn±³ pod znakiem miko³ajkowych atrakcji, które przyci±gnê³y mieszkañców i go¶ci w ka¿dym wieku.

:: Ju¿ wkrótce Gmina Bielawa przejmie na w³asno¶æ budynek stacji kolejowej Bielawa Zachodnia

15.XII.2019 r., po blisko 42 latach przerwy, do bielawy powróci³a kolej pasa¿erska. W tym dniu bowiem, po wyremontowanej trakcji relacji Dzier¿oniów - Bielawa Zachodnia, przejecha³ pierwszy szynobus Kolei Dolno¶l±skich. Niemal od nastêpnego dnia samorz±d bielawski rozpocz±³ intensywne dzia³ania, które mia³y doprowadziæ do:

1 - rewitalizacji linii kolejowej nr 318 relacji Bielawa Zachodnia - Srebrna Góra
2 - przejêcia przez Gminê i rewitalizacja budynku stacji kolejowej Bielawa Zachodnia

:: Gmina Bielawa nasadzi³a ponad 1.100 drzew i krzewów
Od 2018 r. Bielawa realizuje ofensywê inwestycyjn±, która ma stworzyæ dobre warunki do szeroko rozumianego rozwoju spo³eczno-gospodarczego Gminy oraz poprawiaæ standard ¿ycia jej mieszkañców.

:: Parkrun - bieganie w Dzier¿oniowie
Dzier¿oniów do³±czy³ do ogólno¶wiatowego wydarzenia parkrun. To bieg, trucht lub marsz na dystansie 5 km z pomiarem czasu. Odbywa siê w ka¿d± sobotê o 9.00 rano przez ca³y rok, a w Dzier¿oniowie wystartuje 7 grudnia. Miejscem imprezy jest Aleja Bajkowych Gwiazd, a trasa wiedzie wzd³u¿ i przez park pomiêdzy osiedlami w pêtlach o d³ugo¶ci 5 kilometrów.


Archiwum

Szukaj w newsach:
Szukaj po czasie emisji:
Grudzieñ 2024
Po Wt Sr Cz Pi So Ni
1
2 3 45678
9 10 11 12 13 1415
1617 18 19 20 2122
23 242526272829
3031


Copyright Twoje Sudety © 2004 | Wszelkie prawa zastrze¿one. Kopiowanie lub jakiekolwiek inne powielanie i wykorzystywanie wszelkich materia³ów zamieszczonych w serwisie - bez zgody redakcji - wzbronione. Kontakt: redakcja@twoje-sudety.pl
Kontakt w sprawie reklam na serwisie

polityka oczami kobiet - doradca biznesowy play - ceramika Boles³awiec kropka - dom seniora strzegom - minikoparka Legionowo