Startuj z nami | Dodaj do ulubionych
Piątek 4 Kwietnia 2025 Imieniny: Benedykta, Izodory, Wacławy     osďż˝b on-line [1]


Mak jest świetną okazją do najedzenia się do syta. Tak, więc bąk skorzystał z zaproszenia, najadł się i... odlatuje. Wiosną 2004 w okolicy Wałbrzycha.
fot. M. Szafirski

infoEXPRESS









poznaj SUDETY

wstecz strona główna
28 Czerwca 2008, 12:24 | FOTOrelacja

Dzień Wałbrzyskiego Twórcy


W piątek, 27 czerwca, w Sali Maksymiliana zamku Książ odbyły się obchody "Dnia Wałbrzyskiego Twórcy". Uroczystość połączona była z koncertem promocyjnym V Międzynarodowego Festiwalu Kameralistyki Ensamble im. Księżnej DAISY oraz wernisażami wystaw Marzeny Prokopowicz - Sawickiej i Roberta Kukli.
W programie obchodów znalazły się: wystąpienie prezydenta Piotra Kruczkowskiego; wystąpienie przewodniczącej RM Wałbrzycha Agnieszki Kołacz-Leszczyńskiej; wręczenie nagród Zasłużonym dla Miasta Wałbrzycha; wręczenie nagród w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony dóbr kultury; wręczenie stypendiów dla osób zajmujących się twórczością artystyczną, upowszechnianiem i ochrona dóbr kultury; koncert promocyjny V Międzynarodowego Festiwalu Kameralistyki Ensamble im. Księżnej Daisy - Marcin Markowicz - skrzypce, Przemysław Witek - fortepian, w programie Mozart, Beethoven, Schubert; wernisaże wystaw: "Obrazy" - Marzena Prokopowicz-Sawicka "Miastu" - Robert Kukla.


















































Nagrody otrzymali:

Zasłużeni dla Miasta Wałbrzycha:

1. Maria Bor
Maria Bor w roku 1955 ukończyła studia na Wydziale Rzeźby w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Pięknych w Gdańsku oraz na Wydziale Ceramicznej Rzeźby Architektonicznej w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych we Wrocławiu. Jej twórczość obejmuje pomniki, popiersia, posągi, płaskorzeźby, statuetki oraz medale. Brała udział w licznych wystawach w Polsce i za granicą, m.in. w ogólnopolskiej wystawie "Przeciw Wojnie" w Lublinie w 1969 roku, w Międzynarodowej Wystawie Rzeźby w Bagdadzie w 1982 roku, Biennale Małych Form Rzeźbiarskich w Poznaniu w 1985 roku oraz wielokrotnie w Biennale Internazionale Dantesca w Rawennie w latach 1973 - 1985 oraz w 1997 i 2003 roku.

2. Adam Wolańczyk
Adam Wolańczyk jest absolwentem Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. Debiutował rolami Orsyna i Antonia w "Wieczorze Trzech Króli" Szekspira w reż. Jerzego Waldena w Teatrze Powszechnym w Łodzi (9 kwietnia 1960). Po szkole trafił do Teatru Rozmaitości we Wrocławiu (1961 - 1966), a potem na trzy sezony do Teatru Dramatycznego w Wałbrzychu (1966 - 1970). Następnie pracował we wrocławskim Imparcie (1970 -1971), Teatrze im. Osterwy w Gorzowie Wielkopolskim (1971 -1973), Teatrze Ziemi Opolskiej w Opolu (1973 -1975), Teatrach Dramatycznych w Szczecinie (1975) i Teatrze Śląskim im. Wyspiańskiego w Katowicach (1976). Po okresie artystycznych poszukiwań powrócił do Wałbrzycha, w którym pozostał do 1983 roku. Wówczas jeszcze raz - na krótko - wyjechał do Teatru w Legnicy. Od 1985 roku nieprzerwanie (mimo przejścia na zasłużoną emeryturę w 2002 roku) pracuje w Teatrze Dramatycznym im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu. Na scenie Teatru Dramatycznego w Wałbrzychu zadebiutował 31 sierpnia 1967 rolą Piotrka w spektaklu "Grzegorz Dyndała" Moliera, w reżyserii Zbigniewa Besserta. Od tego czasu (z siedmioletnia przerwą w latach 1970-1977) pracował w Wałbrzychu. Od 2002 roku - gościnnie, jako emeryt - wspiera swoim talentem tutejszą scenę. W ciągu czterdziestu lat pracy w wałbrzyskim teatrze zagrał w 89 (z 281) przedstawień, w których przygotował łącznie 107 ról. Jest absolutnym rekordzistą tej sceny. W bieżącym repertuarze oglądać można go w spektaklach "Iwona, księżniczka Burgunda" Witolda Gombrowicza, w reż. Artura Tyszkiewicza, "Momo" Michaela Ende, w reż. Uli Kijak i "Burzy" Szekspira, w reż. Arkadiusza Tworusa. Ostatnio zachwycił także wiedeńską publiczność w szkicu scenicznym sztuki Michała Walczaka "Człowiek z Bogiem w szafie" w reż. Piotra Kruszczyńskiego Adama Wolańczyka można też oglądać na srebrnym ekranie. Wielokrotnie zagrał w filmach takich reżyserów jak: Janusz Zaorski, Jerzy Domaradzki, Barbara Sass, Jan Jakub Kolski czy Andrzej Wajda. Niezapomniana kreację stworzył jako Skołuba w ekranizacji "Pana Tadeusza". Adam Wolańczyk jest kawalerem Srebrnego Krzyża Zasługi (1989) oraz laureatem jednej Srebrnej (1983) i trzech Złotych Iglic (1986, 1987, 1988) przyznawanych przez dolnośląską publiczność najlepszym aktorom. Adam Wolańczyk to skrupulatny kronikarz wałbrzyskiego życia kulturalnego, zapisujący w obiektywnie istotne wydarzenia, to aktywny uczestnik wieczorów teatralnych, spotkań artystycznych. To także wielki smakosz słynący ze znakomitej kuchni i olbrzymiego zbioru książek kucharskich. Adam Wolańczyk to społecznik, działający w licznych stowarzyszeniach.

Nagrody w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury

1. Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna "Biblioteka pod Atlantami"

Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna "Biblioteka pod Atlantami" jest największą w Wałbrzychu instytucją kultury. Oprócz swoich podstawowych obowiązków biblioteka prowadzi działalność w innych sferach kultury. Rok temu reaktywowano Galerię pod Atlantami, która stała się centrum działalności wałbrzyskich młodych fotografików pod przewodnictwem Jarosława Michalaka. Organizowana jest również "Panorama Wydawców", dzięki której wałbrzyszanie mogą poznać nowości wydawnicze oraz zakupić je po atrakcyjnych cenach. Biblioteka dzięki 14 filiom rozrzuconym po wszystkich dzielnicach ma dostęp do grup społecznych ze swoimi propozycjami kulturalnymi. W małych dzielnicach biblioteki stanowią swoistego rodzaju centra kulturalne. W ciągu ostatnich 3 lat biblioteka pozyskała z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego z Programu Operacyjnego "Promocja Czytelnictwa" środki, za które zakupiła około 10 000 książek i woluminów. W 2006 roku biblioteka obchodziła 60-lecie istnienia.

2. Zespół Pieśni i Tańca "Wałbrzych"

Zespół powstał w 1995 roku i skupia wokół siebie głównie dzieci i młodzież z terenu miasta Wałbrzycha. Obecnie w Zespole śpiewa i tańczy 210 osób w grupach zajęciowych w poszczególnych sekcjach: wokalnej, tanecznej i kapeli. W swoim repertuarze Zespół posiada pieśni i tańce narodowe oraz obrazki sceniczne z regionów: dolnośląskiego, górnośląskiego, krakowskiego, żywieckiego, nowosądeckiego. W repertuarze posiada również pieśni artystyczne i religijne. Członkowie zespołu uczą się polskich pieśni i tańców oraz pielęgnują tradycje, zwyczaje, obchody świąt, rocznic i uroczystości rodzinnych. Pokazują również, jak z tych okazji bawili się przed wielu laty ich rówieśnicy. Program koncertowy Zespołu uzyskał dwukrotnie wysoką ocenę od Rady Ekspertów Ministerstwa Kultury i Sztuki, w ramach weryfikacji w latach 1990 - 95. Wysoki poziom artystyczny, bogactwo repertuarowe i forma prezentacji najistotniejszych wartości naszego dziedzictwa kulturowego, przyczyniły się do wielokrotnego rekomendowania go przez władze resortu kultury i Stowarzyszenia Międzynarodowej Organizacji Festiwali Folklorystycznych CIOFF do uczestnictwa w prestiżowych imprezach w kraju i za granicą, na międzynarodowych festiwalach folklorystycznych. Zespół uczestnicząc w wielu festiwalach oraz koncertach w kraju i za granicą np. w Niemczech, Czechach, Francji, Portugalii, Chinach i Jugosławii, przynosi chlubę miastu Wałbrzych, promując jednocześnie nasz region. Bogata i różnorodna działalność Zespołu zaowocowała wieloma dokonaniami artystycznymi i licznymi nagrodami.

Zespół uczestniczy we wszystkich uroczystościach organizowanych w mieście i województwie wałbrzyskim, prezentując program folklorystyczny, który obejmuje również tradycje naszego regionu, a wśród nich pieśni i tańce górnicze i dolnośląskie. Instruktorzy Zespołu pracują nad rozwojem młodego pokolenia przez zainteresowanie ich tańcem, muzyką, obrzędem, zwyczajem, zabawą i grą ludową, przez co starają się pełnić rolę nie tylko opiekunów artystycznych, lecz również wychowawców. Wykorzystując walory folkloru pracują nad kształtowaniem osobowości młodych ludzi, poprzez pracę w Zespole, przygotowującą ich do dorosłego życia.

Stypendyści:

1. Agata Gawin - absolwentka Akademii Muzycznej we Wrocławiu, obecnie w trakcie studiów doktoranckich III stopnia na tej uczelni; uczestniczka Festiwalu Muzyki Współczesnej "Warszawska Jesień" oraz XI Festiwalu Muzyki Kameralnej "Wieczory w Arsenale"; wyróżniona na Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej im. Ludwika van Beetovena w Hradec nad Moravici w Czechach; uczestniczka licznych kursów muzycznych i lekcji mistrzowskich.

2. Jarosław Michalak - członek Związku Polskich Fotografów Przyrody i Kłodzkiego Kulubu Fotograficznego; inicjator powstania i działań Wałbrzyskiego Klubu Fotograficznego pod patronatem Biblioteki pod Atlatami;instruktor fotografii; załozycie nieformalnej Grupy Diaporamicznej KADR (2006r.); autor Wernisażu Jednej Fotografii w ramach wałbrzyskiego Stowarzyszenia Inteligencji Twórczej (2006); w latach 2002-2003 współtwórca (wraz z K. Żarkowskim) wałbrzyskich wieczorów Diaporam; autor wielu wystaw indywidualnych min. Pejzaż Metafizyczny oraz Wałbrzych Niedostrzegalny; laureat wielu konkursów fotograficznych m.in Grand Prix miesięcznika Foto w 2000 roku; uczestnik wielu salonów FIAP, autor fotografii wałbrzyskiej architektury przemysłowej m.in do publikacji "Historyczne okręgi przemysłowe w okresie deindustrializacji" (1997)

3. Ilona Sapka - absolwentka Wyższej Szkoły Sztuki Stosowanej "Schola Posnaniensis"; zajmuje się witrażem, takaniną artystyczną, maluje na papierze, płótnie, jedwabiu, autorka m.in. wystawy "Motywy bretońskie" oraz "Ilona Sapka - malarstwo, witraż, rysunek" (Muzeum w Wałbrzychu, 2005); aktywnie uczestniczy w życiu wałbrzyskiego środowiska plastycznego.

4. Krzysztof Jędrzejec - autor pięciu wystaw indywidualnych i ponad 30 zbiorowych i środowiskowych. Założyciel i pierwszy prezes Stowarzyszenia Artystów Plastyków Regionu Wałbrzyskiego; organizator plenerów malarskich Szczawna Zdrój; animator licznych imprez kulturalnych oraz I Aukcji Sztuki Na Rzecz Hospicjum; pomysłodawca oraz organizator "Wielkiego malowania"

5. Krzysztof Kaczka - absolwent studiów muzycznych w Monachium, Wiedniu, Salzburgu, Paryżu; laureat konkursów międzynarodowych; koncerty w prestiżowych salach m.in. monachijskiej Herkulessaal, ambasadzie RP w Waszyngtonie, Instytucie Polskim w Paryżu, flecista w Orkiestrze Symfonicznej Filharmonii Sudeckiej.

6. Zbigniew Szczubeł - malarz amator, satyryk, poeta; wyróżniony w konkursach; ma w swoim dorobku wiele wystaw i spotkań autorskich.


twoje-sudety.pl | UM Wałbrzych | foto: Irek Piwowarski


Przeczytany [13239] Dodaj komentarz


KOMENTARZE:
28 Czerwca 2008, 19:55
Autor: Meg
No bylo milutko tylko dziwi mnie ten zachwyt władz miasta Biblioteka pod Atlantami - przeciez to "dzieki" polityce Magistratu dyrektor Kasiborski podal sie do dymisji nie widzac realnych mozliwosci prowadzenia placówki; to kurtuazja ze strony UM czy wyrafinowana zlosliwosc?
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja portalu Twoje Sudety nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Redakcja portalu zastrzega, że w komentarzach i opiniach nie mogą znaleźć się treści reklamujące przedsiębiorców, ich działalność lub oferowane przez nich towary i usługi; nie mogą się też znaleźć treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie, naruszające zasady współżycia społecznego, naruszające prawa Redakcji lub innych osób - w przypadku pojawienia sie takich opinii będą one przeredagowane, ich treść skrócona lub usunięta.




Nie Przegap!
OGŁOSZENIA


S O N D A
Co sądzisz o obostrzeniach w związku z ogłoszoną pandemią?
Są przesadne, aż takiego wielkiego zagrożenia przecież nie ma 100.00%
Uważam, że wprowadzone przepisy są uzasadnione i każdy powinien się do nich stosować 0.00%
Nie mam zdania0.00%

Wiadomości // region

:: Srebrny medal Pucharu Polski Kadetek w Zapasach Kobiet dla Nadii
380 zawodników z 68 klubów rywalizowało w miniony weekend w Puchar Polski Kadetów w zapasach w stylu wolnym oraz kobiet. MULKS Junior Dzierżoniów w tych zmaganiach reprezentowały Gaja Krzesińska (43 kg), Lena Błażkiewicz (53 kg), Weronika Radzińska (65 kg), Nadia Kurcab (69 kg) i Lena Statkiewicz (73 kg).

:: 35. Sudecka Setka - na BIS! oraz 28. Nocny Maraton Górski
Miłośnicy biegów ultra oraz nocnych wyzwań mogą już zacierać ręce! 35. edycja Sudeckiej Setki – na BIS! oraz 28. Nocny Maraton Górski odbędą się w nocy z 27 na 28 czerwca 2025 roku w Boguszowie-Gorcach. To jedno z najbardziej wymagających i prestiżowych wydarzeń biegowych w Polsce, które co roku przyciąga zarówno doświadczonych ultramaratończyków, jak i ambitnych amatorów.

:: STOP wypalaniu traw! To nielegalne i niebezpieczne!
8 marca 2025 roku o godzinie 16:13 doszło do pożaru trawy przy ul. Jasnej w Jedlinie-Zdroju. Dzięki szybkiej interwencji strażaków z Ochotniczej Straży Pożarnej w Głuszycy Górnej ogień został opanowany, a potencjalne straty zminimalizowane.

:: Polsko-Czeski dzień doradczy w Wałbrzychu i w Mieroszowie
Jesteś zainteresowany pracą w Czechach? Powiatowy Urząd Pracy w Wałbrzychu zaprasza na ,,Polsko – Czeski" dzień doradczy: w dniu 21.03.2025 r. w godzinach 10.00-13.00 w PUP Wałbrzych, ul. Ogrodowa 5b sala 123,
w dniu 15.04.2024 r. w godzinach 10.00-13.00 w Centrum Kultury w Mieroszowie, ul. Żeromskiego 28.

:: Gminny Dzień Kobiet z polskimi Beatlesami za nami
Ogromna dawka rock and roll-a w wykonaniu grupy The Postman, naręcza pięknych róż oraz najlepsze życzeń towarzyszyły Gminnym obchodom Dnia Kobiet w Czarnym Borze.


Archiwum

Szukaj w newsach:
Szukaj po czasie emisji:
Kwiecień 2025
Po Wt Sr Cz Pi So Ni
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930


Copyright Twoje Sudety © 2004 | Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie lub jakiekolwiek inne powielanie i wykorzystywanie wszelkich materiałów zamieszczonych w serwisie - bez zgody redakcji - wzbronione. Kontakt: redakcja@twoje-sudety.pl
Kontakt w sprawie reklam na serwisie

polityka oczami kobiet - doradca biznesowy play - ceramika Bolesławiec kropka - dom seniora strzegom - minikoparka Legionowo